Jak poprawić wzrok?

To najważniejszy ze zmysłów, odpowiadający nawet za 60 % naszych odczuć. Jednak wiek, zła dieta, uwarunkowania genetyczne, spędzanie całych godzin przed komputerem i inne czynniki mogą go osłabić.

Zdrowie oczu może się pogarszać od zewnątrz i wewnątrz. Od zewnątrz, jeśli podrażniły je soczewki kontaktowe, słońce, oglądanie telewizji, kosmetyki czy zanieczyszczenia środowiska. Oczy wtedy łzawią, stają się zaczerwienione i podrażnione, łatwiej wdają się stany zapalne.

Od wewnątrz, jeśli pogłębia się wada wzroku, mętnieje dno oka i tworzy się zaćma czy jaskra. Jedno może jednak wpływać na drugie – nieleczone zapalenia siatkówki oka mogą prowadzić nawet do ślepoty. O tym, jak ważną rolę odgrywa wzrok może świadczyć fakt, że do widzenia angażowana jest połowa całej objętości mózgu.

Podczas gdy większość części ciała potrzebuje czasu, by odpowiednio się rozgrzać i dostosować do temperatury, oczy są „w gotowości” 24 godziny na dobę. O tak skomplikowany mechanizm trzeba jednak odpowiednio dbać, by długo nam służył.