Komórki macierzyste z tłuszczu na ból stawów – czy warto?

Wśród wielu metod leczenia bólu stawów związanego z chorobą zwyrodnieniową, ta wydaje się najlepsza. Komórki macierzyste z tłuszczu mają działanie regenerujące i wpływają na znaczącą poprawę stanu chorych stawów. W dodatku komórki te pobierane są z tłuszczu należącego do pacjenta, więc ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest niewielkie. Z poniższego artykułu dowiesz się, na czym polega leczenie bólu stawów komórkami macierzystymi z tłuszczu.

Komórki macierzyste z tłuszczu w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów to postępujący proces niszczenia chrząstki stawowej. Objawia się bólem i sztywnością stawów. Najnowsze badania wykazują, że skuteczną metodą walki z bólem towarzyszącym zwyrodnieniu stawów, jest dostawowe podawanie komórek macierzystych z tłuszczu – potwierdzają to specjaliści z krakowskiego Centrum DER-MED, którzy jako jedni z pierwszych w Polsce przeprowadzili zabieg z zastosowaniem wyspecjalizowanego separatora komórek macierzystych Q-graft. Mają więc duże doświadczenie w tym zakresie.

Zabiegi z zastosowaniem komórek macierzystych tkanki tłuszczowej, to przyszłość medycyny regeneracyjnej, gdyż pozwalają na leczenie przyczyn choroby, a nie tylko jej objawów. Komórki macierzyste wpływają na odbudowę ścięgien i stawów. Wykorzystuje się je w leczeniu urazów sportowych. Niwelują bóle stawów, ale też bóle mięśniowe. Jednak najczęściej komórki macierzyste w ortopedii wykorzystywane są w leczeniu zwyrodnienia stawów, np. stawu skokowego, kolanowego i barkowego. Zabieg z użyciem komórek macierzystych z tłuszczu pomaga wydłużyć młodość osobom starszym, które pragną usprawnić funkcjonowanie stawów i umożliwić normalną aktywność fizyczną.

Po podaniu komórek macierzystych można znacznie spowolnić lub zahamować proces niszczenia stawów w chorobie zwyrodnieniowej. Materiał podany bezpośrednio w miejsce uszkodzenia więzadeł, ścięgien lub chrząstki, powoduje tworzenie się nowej, zdrowej tkanki. Przed zabiegiem konieczne jest jednak, aby rodzaj i zaawansowanie uszkodzenia ocenił specjalista i zdecydował, czy zabieg Q-graft jest w tym przypadku odpowiedni.

Jak pozyskuje się komórki macierzyste z tłuszczu?

Urządzenie Q-graft jest jedynym na świecie zamkniętym systemem do poboru i separacji komórek macierzystych. Q-graft jest częścią zamkniętego systemu All-in-One wraz z urządzeniem do liposukcji Body Jet. Dzięki temu komórki macierzyste pobierane są szybko i dokładnie separowane od tkanki tłuszczowej. Dzięki tej metodzie uzyskuje się znacznie więcej żywotnych komórek macierzystych niż w przypadku jakichkolwiek innych metod.

Komórki macierzyste z własnej tkanki tłuszczowej stanowią najlepszy materiał naprawczy, jaki można sobie wyobrazić, ponieważ:

  • podawane są natychmiast po pobraniu od pacjenta,
  • pacjentowi podawane są jego własne komórki, więc nie ma ryzyka odrzucenia,
  • charakteryzują się wysoką jakością – są żywotne, nieuszkodzone i w pełni funkcjonalne.

Jak wygląda zabieg Q-graft?

Pierwszym etapem zabiegu jest wykonanie liposukcji wodnej urządzeniem Body Jet – jest to jedna z najbezpieczniejszych form odsysania tłuszczu. Pobrana tkanka tłuszczowa przechodzi następnie do urządzenia Q-graft, w którym separowane są komórki macierzyste. Uzyskany w tens sposób koncentrat komórek macierzystych wstrzykiwany jest do chorego stawu. Każdy z etapów zabiegu wykonywany jest przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

Więcej na temat zabiegu przeczytasz na stronie: https://krakow.dermed.pl