Kosmetyki i preparaty z chlorellą

To obok spiruliny kolejna już alga, która podbija rynek. Ma niezwykłe właściwości odżywcze i jest nieoceniona przy oczyszczaniu organizmu. Jednak nie każda chlorella dostępna w sklepie jest godna zaufania.

100 gram chlorelli zawiera 410 kalorii, 1024 % dziennego zapotrzebowania w witaminę A, ponad 700 % dziennego zapotrzebowania w żelazo, a do tego wapń, magnez, fosfor, cynk, witaminę C, E, dużo białka, witaminę B6, kwas foliowy, witaminę B12.

To też skarbnica tiaminy, ryboflawiny i niacyny, które często występują w naszej diecie w niedoborze. Zbyt mała ilość tiaminy powoduje gorszą pamięć i drażliwość; jest też szczególnie groźna dla cukrzyków, bo może oddziaływać na metabolizm glukozy. Za mała ilość niacyny to z kolei pożywka dla depresji, drżenia rąk i drażliwości a ryboflawina ma związek z prawidłowym działaniem systemu neurologicznego człowieka.

Coraz popularniejsze są algi w kremach i żelach wyszczuplających. To dlatego, że mają one właściwości drenujące, a więc usuwają nadmiar wody z organizmu. Niektóre algi mają też działanie oczyszczające.