Seiko – marka sięgająca tradycjami do XIX wieku!

Czy można czegoś więcej pragnąć niż zegarka z duszą? Miłośnik czasomierzy odpowie, że nie. Wieloletnia tradycja, innowacyjne podejście i wysoka jakość to właśnie zalety marki Seiko. Ile kosztują zegarki? Jakie mechanizmy skrywają w sobie?

Tradycja tworzenia czasomierzy w Japonii sięgała 1600 roku. Opierały się jednak one na fazach księżycowych, a nie słonecznych. Zmieniło się to 1872 roku, kiedy w Japonii wprowadzono czas oparty o europejskie standardy słoneczne. W tym właśnie wydarzeniu upatrywał swojej szansy osiemnastoletni wówczas Kintaro Hattori, który zajmował się od 1877 roku naprawą zachodnich zegarów sprowadzanych do Japonii. Fabryka K. Hattori R.Co.Ltd została założona w 1881 roku, stając się początkiem Seiko. Hattori nazywał swoją fabrykę Seikosha (gdzie Seiko oznacza wyborny, udany, miniaturowy natomiast końcówka Sha jest odpowiednikiem domu).

Przełomem dla firmy był rok 1969, kiedy Seiko zaprezentowało pierwszy zegarek kwarcowy, był on jednak bardzo duży – wielkości niemal pokoju. Był to pierwszy model zegarka na świecie, w którym wykorzystano kwarc, jako wzorzec czasu.

Ciekawostki technologiczne

Marka Seiko nie tylko wymyśliła zegarki oparte o kwarc, czyli te na baterie, ale je mocno udoskonaliła. Zegarki Seiko mają swoje mechanizmy i pracują z bardzo dużą dokładnością. Jednak bardzo ciekawą nowinką techniczną są zegarki z kolekcji Solar. Posiadają one mechanizmy ładowane energia słoneczną, co powoduje, że nie ma konieczności wymiany baterii w tych czasomierzach. Jednym z przykładów jest mechanizm solarny cal. V176 pobierający energię do działania ze światła słonecznego. Zegarki mają również zabezpieczenia omawianej technologii. Do mechanizmu została wbudowana funkcja zapobiegająca przeładowaniu. Zaletą mechanizmów jest wyposażenie ich we wskazówki fosforyzowane, które świecą w ciemności.

Nie tylko innowacyjność

Poza sprawdzonymi mechanizmami zegarki Seiko zbudowane są ze stali szlachetnej. Jest to stal wysoce odporna na korodowanie, dzięki temu zegarek przez wiele lat będzie wyglądał estetycznie i klasowo. Ze stali szlachetnej wykonana jest koperta zegarka oraz bransoleta. W przypadku bransolet jest możliwe ich skracanie przez wybijanie ogniw bransolety. Proces jest całkowicie odwracalny o można wstawić wybite ogniwa. Bransolety są zamykane na klamrę lub motylek i są zabezpieczone przed niepożądanym otwarciem. Pokrycie w innym kolorze niż srebrnym (naturalny kolor stali) to powłoka Hard – Coating. Jest to nowatorska metoda pokrywania zegarków kolorem miedzi, złota czy czarnym. Powłoka jest ścieralna, ale nie reaguje silnie na trudy codziennej eksploatacji.

Zegarki Seiko wyposażone są w paski skórzane lub ewentualnie gumowe. Skórzane paski najwyższej jakości są przeszywane nićmi, co dodatkowo je wzmacnia przed rozwarstwieniem się. Gumowe paski, są wysoce odporne na załamania, wilgoć czy kąpiel.

Szkło zegarka Seiko

Szkiełko to mineralne utwardzane Hardlex, którego zadaniem jest zabezpieczenie tarczy przed naruszeniem. Jego twardość została oceniona na siedem punktów w 10-stopniowej skali Mohsa. Co to oznacza? Szkło można zarysować przedmiotem o skali twardości stali lub kamienia naturalnego. Klasyczne otarcie o mebel drewniany, biurko nie spowoduje zarysowania szkła. Dzięki tej własności jego tafla będzie czysta i elegancka na lata.

Szczelności

Klasa szczelności zegarków Seiko jest uzależniona od poszczególnych modelów czasomierzy. Klasyczne warianty posiadają szczelność 3 ATM lub 5 ATM. Upoważnia ona użytkownika do zachlapania zegarka, czy umycia dłoni. Nie można w zegarku pływać przy tej klasie szczelności, ponieważ grozi to zalaniem mechanizmu. Najbardziej dogodną klasą szczelności jest 10 ATM. Jest to szczelność uprawniająca użytkownika do pływania. Klasa wodoszczelności 20 ATM pozwala już na nurkowanie, na głębokość kilku metrów.

Zegarki Seiko to czasomierze z wielowiekową tradycją o nieszablonowym podejściu do innowacyjności. Poza wieloma zaletami technicznymi mają szeroką gamę modeli. W ofercie znajdują się zegarki męskie, od klasycznych wariantów po bardziej nietuzinkowe.