Świąteczne aromaty czyli perfumy z dodatkiem goździków

Kolorowe świecidełka, kupowanie prezentów, zaśnieżone ulice i kolędy – wszystko to tworzy magiczną atmosferę Świąt. Ale nie tylko to. Są pewne zapachy, które od zawsze będą kojarzyły nam się z tym wyjątkowym, rodzinnym okresem czasu. Wydobywające się zapachy z kuchni podczas przygotowywania wigilijnych potraw to jedno. Warto jednak dodatkowo, sprawić sobie perfumy, które jeszcze bardziej pozwolą nam poczuć magię Świat. Wybierając się do drogerii bądź przeglądając ofertę perfumerii internetowej np. https://esentire.pl , warto zwrócić uwagę na pachnidła z dodatkiem goździków. Zapachy z dodatkiem przypraw mają to do siebie, że otulają i rozgrzewają niczym gruby wełniany płaszcz. W dzisiejszym artykule zdradzamy nieco więcej właśnie o goździku.

Goździki – ich zapach oraz zastosowanie w kuchni i nie tylko

Na samym wstępie warto wspomnieć o tym, że goździk nie jest drogą przyprawą. Z tego też względu możemy spotkać go dzisiaj w praktycznie każdym sklepie. Przyprawa, której używamy w kuchni to suszone pąki kwiatów drzewa goździkowego. Jednak w przemyśle perfumeryjnym, do uzyskania olejku eterycznego używa się nie tylko pąków. Często wykorzystywane są także liście rośliny. Olejek eteryczny wyróżnia się korzennym, intensywnym aromatem. Dzięki temu, że w jego składzie znajdują się między innymi eugenol, terpeny oraz kwas benzoesowy, często stosowany jest jako środek leczniczy.

Goździki mają działanie przeciwbólowe oraz odkażające. Często stosuje się go przy silnych i uciążliwych bólach zęba. Twierdzi się również, że goździki mogą wykazywać działanie przeciwnowotworowe. Mają również bardzo dobry wpływ na przewód pokarmowy. Goździki stosowane są w przypadku pasożytów jelit oraz w walce ze zmęczeniem.

Nie należy oczywiście zapominać, o zastosowaniu goździków w kulinariach. Można przyprawiać nimi zarówno słodkie jak i pikantne potrawy. Często stanowią również dodatek do win oraz likierów. Mielone goździki doskonale wzbogacą smak pierników oraz różnego rodzaju ciast.