Tego składnika w kosmetykach unikaj!

 Wśród wielu niepewnych składników kosmetyków drogeryjnych znaleźć możemy kilka  szczególnie niebezpiecznych. Chodzi o 1,4 dioxane i etyhlene oxide. Co kryje się pod tymi nazwami?

1,4-dioksan to bezbarwna ciecz o słabym, eterycznym zapachu. Ponieważ jest łatwo rozpuszczalna w wodzie, ma swoją rolę w produkcji kosmetyków. U osób wrażliwych powoduje podrażnienie oczu i przesuszenie skóry.

Jeśli używasz takich kosmetyków codziennie, musisz liczyć się z tym, że ta sztuczna substancja będzie odkładać się w nerkach i wątrobie. Skutków kumulacji dodatków do kosmetyków jeszcze nie znamy, pewne jest natomiast, że nasz układ odpornościowy będzie działał mniej wydolnie, starając się pozbyć sztucznych substancji z organizmu.

Kobiety ciężarne mogą natomiast „przekazać” te substancje swojemu dziecku. Jednak to, co najbardziej niepokoi, to doniesienia, jakoby substancja ta była rakotwórcza. Już kilka lat temu International Agency for Research on Cancer (IARC) umieściła ten dodatek do kosmetyków w kategorii 2B – substancji potencjalnie rakotwórczych dla człowieka.

Wniosek? Warto kupować produkty dobrych marek w sprawdzonych sklepach internetowych lub stacjonarnych.